Florya Şazeli Restoran

Lezzet Yolcusu Florya Şazeli Restoranda

Son zamanların trend mekanları steakhouselar arasına bir yenisi daha eklendi; Şazeli Florya. Aslında bu isimle Üsküdar’da başlamışlar restoran yolculuklarına ve geçtiğimiz günlerde de Florya’da yeni şubelerini açtılar. Florya et lokantalarıyla ünlü bir semttir, bilenler bilir. Şazeli de Florya’daki eski Kosova Et Lokantası’nın yerine, muhteşem deniz manzarasının yanıbaşına büyük bir yatırım ve mimari değişimle açıldı. Daha girişten itibaren mekanın kalitesini ve ağırlığını hissediyorsunuz. Bütün dekorasyon titizlikle hazırlanmış ve kesinlikle göze hitap ediyor. Zaten ilk intiba çok önemlidir, bir ürünün içeriği kadar, ambalajı ve sunumu da oldukça önemlidir. Şazeli restoranda da midenizden önce gözünüzü doyuruyor. 

Florya Şazeli Restoran
Florya Şazeli Restoran
Florya Şazeli Restoran
Florya Şazeli Restoran

Şazeli’ ye gitmişken mutfak alışverişi yapmadan olmaz 🙂

Şazeli restoranda kapıdan girince hemen sağ tarafta şarküteri mağazasını görüyorsunuz. Türlü türlü salamlardan peynirlere, fümelerden ballara kadar birçok kaliteli ürünü satın alabilirsiniz.

Florya Şazeli Restoran
Florya Şazeli Restoran

Şazeli restoranda ne yenir?

Sol tarafta ise ağzınızın suyunu akıtacak güzellikte (ve sonradan öğreneceğiniz üzere lezzette) mezeler, ekmekler, kuzu ve dana etleri, köfteler ve kendi yapımları olan sucuk ve sosisleri göreceksiniz. Şazeli restoranda eğer isterseniz siparişinizi hemen bu noktada, etleri görerek ve seçerek verebilir, ya da masanıza geçerek menüden verebilirsiniz. Benim gibi siparişte ayarı tutturamayanlardansanız, siparişinizi masada vermenizi tavsiye ederim. Çünkü tezgahtan seçerek menünüzü oluşturursanız, “o da olsun, bu da olsun, ustam bir parça da şundan koy” derken 1.5 kilo et siparişi vermeniz kaçınılmaz oluyor 🙂

Şazeli restorana gitmeye değermi? fiyatlar nasıl?

Gelelim yemeklerin lezzetine. Masamızda roka salatası, şakşuka, sucuk, sosis, antrikot, şaşlık, Adana köfte ve lokum vardı. Salata uzun zamandır yediğim en lezzetli salataydı diyebilirim. Sebzeler çok sulu ve lezzetliydi, ayrıca içinde lezzetine lezzet katan bol bol peynir, dolmalık fıstık ve ceviz vardı. Etlerin lezzetleri gayet iyi olmakla beraber, tazeliği şüphe götürmezdi. Adana köfte bildiğimiz Adana kebabın yuvarlak köfte halinde yapılmışı diyebiliriz. Lezzeti tatminkar. Sucuk bence çok baharatlıydı. Sosis ise çok lezzetli olmasına rağmen, kullandıkları doğal zar, ki bu koyun bağırsağı oluyor, oldukça kalın ve sertti. Eleştirebileceğim iki nokta var bu Şazeli restoranla  ilgili. Birincisi etleri orta iyi istememe rağmen az pişmiş gelmeleriydi. Geri göndermek ve tekrar pişirtmek zorunda kaldım. Özellikle köfte ikinci gelişinde dahi kıpkırmızı ve resmen çiğdi. Garsonlara durumu ilettiğimde geri götürdüler ama götürmeseler daha iyiydi sanki, zira gelen şey yuvarlak bir kömür parçasından farksızdı. Şefi biraz kızdırmıştık sanırım 🙂 Diğer eleştiri okumu ise etlerin yanında hiçbir garnitür ikram etmemelerine atıyorum. Nusret, Günaydın gibi restoranların aksine Şazeli’de yemeğin yanında garnitür olarak hiçbir şey servis edilmiyor. Insan bir iki parça sebze ya da en azından patates kızartması bekliyor.
Florya Şazeli Restoran
Florya Şazeli Restoran
Florya Şazeli Restoran
Florya Şazeli Restoran
Florya Şazeli Restoran
Florya Şazeli Restoran
Florya Şazeli Restoran
Florya Şazeli Restoran

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir