Acı kırmızı biber

Acı kırmızı biberin inanılmaz faydaları

Baharatları tanıyalım yazılarımızda sofralarımızda hemen hemen hergün kullandığımız fakat bir çok faydası ve zararı olan baharatları araştırıyoruz. Baharatlar hakkında ki ilginç bilgiler umarım sizide çok şaşırtacaktır. Bugünkü baharatımız ise kırmızı acı biber…

Botanik Bilgileri:

Acı kırmızı biberin botanik adı; Capsicum frutescens, Capsicum baccatum, Capsicum annuum

Kırmızı acı biber nasıl yetişir?

Kırmızı acı biber yetiştirmek için bol güneşli ve sıcak bir ortam sağlamanız gerekir. 1 yıllık bir bitkidir. Kırmızı acı biberin edindiğim bilgilere göre 50 e yakın çeşidi var. Acı kırmızı biber Amerika kökenlidir. Kristof Kolomb 2. Amerika yolculuğunda, kırmızı biber meyvesini ve tohumunu Amerika’dan Avrupa’ya getirmiştir. Daha sonra Macarlar tarafından Avrupa’da yayılmıştır. Asya, Avrupa, Amerika ve K.Afrika’da kırmızı biberin bir çok cinsinin tarımı yapılır. Türkiye de ise Akdeniz ,Marmara ve Güneydoğu bölgelerinde tarımı yapılmaktadır.

Kırmızı acı biberin Kullanım Alanları:

Kırmızı acı biber dünyada en çok Meksika ve İtalyan mutfağında çokça kullanılmaktadır. Yemeklerin acı olması istendiğinde kullanılır. Yemeğe renk vermesinden ötürü kırmızı rengin istendiği yemeklerde kullanılır. Başlıca acı olması istenen sebze, tavuk, et, çorba, deniz mahsülleri ve benzeri yemeklerde kullanılır.

Kırmızı biberin tozu sanayide ve gıdalarda aynı zamanda renklendirici olarak kullanılır. Ayrıca kırmızı biber eski uygarlıklarda ilaç yapımında da kullanıldığı bilinmektedir.

Kırmızı acı biberin Faydaları :
 • Sindirim sistemi için faydalıdır. İçeriğinde ki P, K ve C vitaminleri iştah açma, mideyi kuvvetlendirme ve mide sıvısının artışını sağlayarak sindirime yardımcı olur. 
 • Kolestrolün düşürülmesinde yardımcıdır.
 • Lif oranı sayesinde bağırsakların çalışmanıda yardımcıdır.
 • Migren ağrıları ve şiddetli baş ağrılarını azaltır. İçerdiği kapsaisin maddesi beyinde endorfin salgılamayı sağlar. Vücudumuzda morfin etkisi yapan endorfin  ağrıları azaltır.
 • Acı kırmızı biberde limondan daha fazla C vitamini bulunur.
 • Kan pıhtılaşmasında etkin olan K vitamini vardır.
 • Kan dolaşımını hızlandırdığı için kalp krizi riskinden korur ve yine kan dolaşımını hızlandırdığı için eklem ağrıları ve romatizma ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Gribe karşı vücut direncini arttırır.
 • Metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakımını çoğaltarak zayıflamaya yardımcı olur.
 • İktidarsızlığa ve cinsel hayata iyi gelir.
 • İçeriğinde ki E vitamini sayesinde cilde iyi gelerek yaşlanmayı geciktirir
Kırmızı acı biberin ZARARLARI:
Faydaların dışında dikkatsizce tüketildiğinde acı  biber, mide ve bağırsak tahrişlerine yol açabilir. Özellikle Hemoroidi  ve Ülseri olan kişiler daha dikkatli tüketmelerinde fayda vardır.  
Acı kırmızı biber
Acı kırmızı biber
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir